10 sierpnia 2023

Wszystko o alergenach w restauracji

Czym są alergeny?

Wybierając danie z menu w restauracji czy kawę i deser w kawiarni, możemy dostrzec specjalne oznaczenia (często w formie ikonografik) o występujących w nich alerganach. Podanie takich informacji nie jest dobrowolne, lecz obowiązkowe ze strony lokalu gastronomicznego. Podstawę prawną tego wymogu stanowi Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011 z 25.10.2011 r., które nakłada na przedsiębiorcę obowiązek między innymi informowania konsumentów o substancjach lub produktach powodujących alergie lub reakcje nietolerancji, czyli potocznie zwanych „alergenami”.

Przy okazji warto wspomnieć, że alergie różnią się od nietolerancji mechanizmem działania, jednak w obu przypadkach spożycie składnika zawierającego alergen może być szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Lista alergenów

W wykazie alergenów (o tym jak go przygotować mówimy w dalszej części artykułu) należy uwzględnić 14 alergenów pokarmowych, które wymienione są Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011. Są to:

 1. Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe, a także produkty pochodne;
 2. Skorupiaki i produkty pochodne;
 3. Jaja i produkty pochodne;
 4. Ryby i produkty pochodne;
 5. Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne;
 6. Soja i produkty pochodne;
 7. Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą);
 8. Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne;
 9. Seler i produkty pochodne;
 10. Gorczyca i produkty pochodne;
 11. Nasiona sezamu i produkty pochodne; 
 12. Dwutlenek siarki i siarczyny w stężeniach powyżej 10 mg/kg lub 10 mg/litr w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO 2 dla produktów w postaci gotowej bezpośrednio do spożycia lub w postaci przygotowanej do spożycia zgodnie z instrukcjami wytwórców; 
 13. Łubin i produkty pochodne;
 14. Mięczaki i produkty pochodne. 

Analizując główne grupy alergenów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów oraz ciekawostek.

Orzeszki ziemne, inaczej zwanymi arachidowymi, stanowią oddzielną grupę alergenów ze względu na unikalne cechy biologiczne oraz sposób, w jaki układ odpornościowy człowieka na nie reaguje. Alergie na orzeszki ziemne należą do najczęstszych i potencjalnie najpoważniejszych. Co ciekawe, orzeszki ziemne w rzeczywistości nie są orzechami, tylko nasionami roślin strączkowych. Jednak przyjęło się je tak nazywać ze względu na pewne podobieństwa białkowe z orzechami drzewnymi, takimi jak migdały czy orzechy włoskie. 

Innym wartym uwagi alergenem jest dwutlenek siarki i siarczyny. Dla niewtajemniczonych jest to nieoczywisty składnik żywności, chociażby ze względu na swoją postać. Dwutlenek siarki jest konserwantem i słabym przeciwutleniaczem stosowanym jako dodatek do żywności (E220), szczególnie w winie, suszonych owocach i marmoladach. Wina pozbawione siarczynów nie istnieją (minimalna ilość tych związków jest ubocznym produktem fermentacji), ale istnieją wina bez ich dodatku. Minimalizacja użycia SO2 jest w tej chwili ogólnoświatowym trendem. 

Ostatnim alergenem, który chcielibyśmy przybliżyć jest łubin. Nasiona słodkich odmian łubinu są źródłem cennego białka, dlatego znalazł zastosowanie przy produkcji odżywek dla sportowców czy zamienników mięsa i produktów mlecznych. Niedawno na polskim rynku pojawiła się alternatywa dla sera, produkowana właśnie z łubinu.

Jak przedstawić informacje o alergenach?

Istnieje kilka sposób na przedstawienie informacji dotyczących alergenów i ich występowania w potrawach. Jednym z nich jest użycie ikonografik symbolizujących dany alergen przy nazwie dania, w którym występuje. W tym przypadku należy uwzględnić odpowiednią legendę, która nie pozostawia wątpliwości w kwestii identyfikacji alergenu. Informacje o alergenach muszą być czytelne i łatwo dostępne dla Gości restauracji.

Innym sposobem przedstawienia wykazu alergenów jest tabela z odpowiadającą ilości alergenów liczbą kolumn. W pierwszej kolumnie powinny znaleźć się nazwy wszystkich dań, a w pierwszym wierszu wszystkie wymagane alergeny. Następnie należy uzupełnić tabelę oznaczając, np. znakiem „X”, właściwy/e alergen/y przy konkretnym daniu. Tak przygotowaną tabelę z wykazem alergenów wystarczy mieć gotową do okazania na prośbę Gościa. Nie musi ona stanowić integralnej części menu, za to powinniśmy umieścić w menu zapis o jej dostępności w widocznym miejscu.

Informacje o alergenach muszą mieć formę pisemną. Warto jednak zadbać o to, aby obsługa restauracji miała wiedzę na temat składników potraw i potrafiła wskazać obecność alergenów w proponowanych danach. 

Jakie alergeny w potrawach?

Podstawowym źródłem informacji o alergenach jest księga receptur i lista składników używanych do przygotowania konkretnej potrawy. W pierwszym etapie należy skorzystać z listy 14 alergenów i na tej podstawie wskazać obecność alergenów. Na przykład, zupa rybna przygotowywana z różnych gatunków ryb i owoców morza może zawierać co najmniej 3 alergeny tj. skorupiaki, ryby, mięczaki i ich produkty pochodne. W przypadku gdy do tej samej zupy używany jest przecier lub koncentrat pomidorowy, czyli produkt przetworzony, informacje o ewentualnych alerganach będą przedstawione na etykiecie produktu. 

Przykład

Składniki: pomidory suszone (pomidory, sól) 55%, olej rzepakowy 43%, mieszanka ziół (w tym sezam)

W takiej sytuacji, wystarczy powołać się na umieszczone na etykiecie informacje, z widocznie zaznaczonymi alergenami. Tu warto też wspomnieć o skażeniu krzyżowym, czyli o zanieczyszczeniu produktów niealergennych produktami zwierającymi alergen(y) np. podczas obróbki (krojenia). 

Czy może zawierać śladowe ilości?

Określając obecność alergenu w produkcie, jeszcze do niedawna funkcjonowało określenie „może zawierać śladowe ilości”. Taki zapis jest nieprawidłowy i często kwestionowany przez organy urzędowej kontroli żywności. Wynika to z faktu, że w prawie wspólnotowym nie ma definicji, która wskazywałaby jaka ilość substancji alergennej powinna zostać uznana za „śladową”. Dlatego, w przypadku niejednoznacznego stwierdzenia obecności danego alergenu, można posłużyć się określeniami „może zawierać...” lub „możliwa obecność…”. 

Używanie tych określeń ma bezpośredni związek z zanieczyszczeniem krzyżowym, do którego może dojść zarówno w zakładzie produkcyjnym, jak i w restauracyjnej kuchni. O tym, czy i z jakim prawdopodobieństwem może dojść do zanieczyszczenia krzyżowego, traktuje analiza HACCP, która wchodzi w skład obowiązkowej dokumentacji każdego lokalu gastronomicznego. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do zakażenia krzyżowego na etapie przygotowywania potraw, powinniśmy zamieścić informacje, że dana potrawa „może zawierać” wskazany alergen.

Najważniejsze

Wykaz alergenów w restauracji powinien być zrobiony rzetelnie i nie wystarczy zrobić go raz. Listę alergenów należy regularnie aktualizować przy każdej zmianie menu, a bardzo często o tym się zapomina.

Umów się na bezpłatną konsultację
Skontaktuj się z nami
BON VIVANT SP. Z O.O.
ul. Hoża 61 lok. U1
00-682 Warszawa
biuro@bvad.pl
+48 535 444 451
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram